خواص عسل بهار نارنج چیست؟ عسل بهار نارنج طبیعی، بسیار معطر، دارای رنگ زرد روشن و دارای یک طعم شیرین ملایم است. این عسل، مقوی قلب، تقویت کننده اعصاب، آرامبخش و انرژی‌‌زاست. در طب سنتی از خواص عسل بهار نارنج برای کمک به درمان سرطان معده، کاهش ورم‌های بدن، تقویت حافظه، درمان ناراحتی‌های صفرا و تصفیه خون استفاده می‌شود.

 در کشور ایران، درخت بهار نارنج، در باغ‌های مرکبات شمال و جنوب کشور یافت می‌شود. گل‌های بهار نارنج یکی از معطرترین گل‌ها در بین انواع گل میوه‌هاست. شکوفه‌های بهار نارنج سفید رنگ، معطر و به صورت تکی و یا به شکل دسته های کوچک بر روی ساقه‌های درخت قرار میرویند.از گل، برگ و میوه این درخت در تولید صنایع غذایی، صنعت عطرسازی و در طب سنتی استفاده می‌شود.

عسل بهار نارنج، نیز یکی از فراورده‌های مفید به دست آمده از این گیاه است که ارزش غذایی بالا و کاربردهای درمانی گسترده ای دارد.در این مطلب خواص عسل بهار نارنج را همراه با توضیحات کامل و لینک خرید معرفی خواهیم کرد…

عکس مقاله خواص عسل بهار نارنج

خواص عسل بهار نارنج

عسل بهار نارنج برای تقویت اعصاب بسیار مفید است و مصرف آن به درمان بی‌خوابی یا مشکلات خواب کمک می‌کند. مصرف این عسل برای افرادی که افسردگی دارند بسیار مفید بوده و باعث ایجاد آرامش، نشاط و انرژی می‌شود.عسل بهار نارنج تقویت کنننده قلب است و به تصفیه خون کمک می‌کند.این عسل همانند خواص عسل آویشن وخواص عسل گشنیز دارای خاصیت ضد سرطانی است.

مصرف آن به ویژه برای کمک به درمان سرطان معده مفید است.خاصیت ضد تهوع و سم زدایی، ضد باکتری، ضد قارچ و ازدیاد متابولیسم پایه از خواص عسل بهار نارنج و سایر عسل مرکبات است. جالب است بدانید عسل مرکبات، به دلیل سرعت بخشیدن به سوخت و ساز بدن، به تعادل وزن کمک زیادی می‌کنند.کاهش دلشوره و اضطراب از دیگر خواص عسل بهار نارنج است، چراکه اثری همانند مسکن دارد.

 تحقیقات اخیر محققان بر روی خواص این عسل نشان می‌دهد که بیشترین تاثیر این عسل بر روی سیستم عصبی بدن است و با کنترل ضعیف قند خون یا تحمل گلوکز، تاثیر چشمگیری بر حافظه کاری، حافظه بیان شفاهی و سرعت پردازش مغز یا عملکردهای اجرایی دارد.

عسل بهار نارنج برای تقویت دستگاه گوارش مفید بوده و به درمان سکسکه، رفع سوء هاضمه، رفلاکس و دفع کرم‌های روده کمک می‌کند. مصرف این عسل باعث افزایش اشتها می‌شود.عسل بهار نارنج تسکین دهنده درد گلو بوده و مصرف آن به درمان سرفه و سرماخوردگی کمک می‌کند.

طبیعت و خواص درمانی  عسل بهار نارنج طبیعی

 عسل بهار نارنج بسیار مقوی، انرژی‌زا و دارای طبعی گرم است. برخی از مهم‌ترین خواص عسل بهار نارنج به شرح زیر است…

ضد حالت تهوع و سمزدایی

ضد باکتری و انگل

ضد قارچ

ازدیاد متابولیسم و سوخت و ساز بدن

جلوگیری از چاقی و کمک به تعادل وزن بدن

کاهش دلشوره و اضطراب

موثر در سیستم عملکرد سیستم عصبی بدن

کنترل قند خون یا تنظیم گلوکز

تقویت حافظه

 طرز تهیه عسل بهار نارنج طبیعی

برای تولید عسل بهار نارنج خالص، ابتدا باید عطر شکوفه‌های بهار نارنج را با مقداری شربت شکر مخلوط کرده و در اختیار زنبور‌ها قرار داد. به دلیل خوشبو بودن بهار نارنج، زنبور‌ها به سرعت به عطر آن عادت کرده و در پرواز‌هایی که برای جمع‌آوری شهد انجام می‌دهند، فقط به سراغ شکوفه‌های بهار نارنج می‌روند.

برای تداوم جمع‌آوری شهد گیاه مورد نظر توسط زنبورها، باید در تمام فصل گلدهی بهار نارنج که در ماه‌های اردیبهشت و خرداد تا اواسط تابستان است، روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم شربت که از شب قبل گلبرگ‌های بهار نارنج در آن خیسانده شده است، در اختیار زنبور‌ها قرار داده شود. به این ترتیب زنبور‌ها نیاز غذایی خود را از شربت مذکور تامین کرده و در نتیجه عسل شهد برای برداشت زنبوردار باقی خواهد ماند.

 بهترین طریقه مصرف عسل بهار نارنج

 عسل‌های تک گل غالبا جنبه دارویی دارند. برای استفاده درمانی از عسل بهار نارنج ،دو تا سه قاشق عسل را با آب ولرم مخلوط کرده و چند قطره آب لیموی ترش تازه به آن اضافه کنید.این شربت یکی از بهترین روشهای درمان انواع عفونت است.